reklam
reklam
DOLAR32,7878% 1.53
EURO35,1602% 0.53
STERLIN41,6058% 0.85
FRANG36,8443% 1.98
ALTIN2.457,99% 2,80
BITCOIN66.234,00-0.06
reklam

Avrupa Çevre Ajansı: Avrupa hızla artan iklim risklerine hazırlıksız

STOCKHOLM-11.03.2024-HİBYA- Avrupa Çevre Ajansı (AÇA) ilk risk değerlendirmesinde, Avrupa’nın karşı karşıya olduğu hızla artan iklim risklerine hazırlıklı olmadığını söyledi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Avrupa Çevre Ajansı: Avrupa hızla artan iklim risklerine hazırlıksız
reklam

Rapor, evleri yakıp kül eden orman yangınlarından kamu maliyesini zorlayan şiddetli hava koşullarına kadar, Avrupa için tanımladığı potansiyel olarak ciddi sonuçlara yol açan 36 önemli iklim riskinin yarısını ele almak için daha fazla eyleme ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

AÇA’nın idari direktörü Leena Yla-Mononen, “Yeni analizimiz, Avrupa’nın toplumsal hazırlığımızdan daha hızlı büyüyen acil iklim riskleriyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor” dedi.

Raporda iklim tehditlerinin ne kadar ciddi olduğu ve Avrupa’nın bunlarla başa çıkmak için ne kadar hazırlıklı olduğu ele alınıyor. Fosil yakıt kirliliği gezegeni ısıttıkça daha da kötüleşen en acil risklerin sıcaklık stresi, ani sel ve nehir taşkınları, kıyı ve deniz ekosistemlerinin sağlığı ve felaketlerden kurtulmak için dayanışma fonlarına duyulan ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, “sıcak nokta” bölgesi olarak tanımladıkları Güney Avrupa’daki risklerden altısını yeniden değerlendirdiğinde, mahsulleri güvende tutmak ve insanları, binaları ve doğayı kontrol edilemeyen yangınlardan korumak için de acil eyleme ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Wageningen Üniversitesi’nden rapor yazarı ve aynı zamanda Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) adaptasyon hakkındaki en son raporunda Avrupa ile ilgili bölümün eş başkanlığını yapan Robbert Biesbroek, adaptasyona dair artan kanıtlar var ancak “kesinlikle yeterli değil” dedi.

Rapor ayrıca, finans sektöründeki mevcut stres testlerinin büyük olasılıkla hafife alabileceği “basamaklı ve bileşik” riskler konusunda da uyarıda bulunuyor. Sıcak hava, örneğin Güney Avrupa’yı kurutacak, mahsulleri öldürecek ve su kaynaklarını daraltacak, ancak aynı zamanda toprakları sertleştirerek ani sel olasılığını artıracak ve bitki örtüsünü kurutacak, bu da orman yangınlarının daha hızlı yayılabileceği anlamına geliyor.

Avrupa, Sanayi Devrimi’nden bu yana diğer kıtalardan daha fazla ısındı. Karbondioksitin atmosferi tıkaması ve güneş ışığını hapsetmesi nedeniyle küresel ortalamanın iki katı kadar hızlı ısındı.

Hibya Haber Ajansı

reklam
betnis giriş
betnis
yakabet giriş