Fx analizi

USD/TRY: Dün ABD’de önemli makro veriler takip edildi. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları 228bin ile beklentilerin (232bin) altında açıklandı.

Yayınlama: 01.09.2023
0
A+
A-

 

USD/TRY: Dün ABD'de önemli makro veriler takip edildi. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları 228bin ile beklentilerin (232bin) altında açıklandı. Diğer taraftan, çekirdek PCE aylık %0,2, yıllık %4,2 artış ile beklentilere paralel gerçekleşti. Ayrıca, kişisel harcamalar %0,8 (beklenti: %0,7), kişisel gelirler ise %0,2 (beklenti: %0,3) artış kaydetti. Bu ortamda piyasalarda risk iştahı negatifken Dolar endeksinde (DXY) ve tahvil faizlerinde yükselişler takip edildi. Bu sabaha bakıldığında vadeli piyasalar pozitif tarafta. Bugün ABD'de PMI verileri açıklanacak. Tarım dışı istihdam (beklenti 170bin), işsizlik oranı (beklenti %3,5), ortalama saatlik kazançlar (beklenti aylık %0,3, yıllık %4,4) ve inşaat harcamaları takip edilecek önemli veriler arasında. Yurt içinde ise dün kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye ekonomisi için bu yıla ilişkin büyüme tahminini %2,6'dan %4,2'ye ve gelecek yıl için %2'den %3'e yükseltti. 400 seviyesinin altında hareket eden beş yıllık risk primimiz (CDS) olumlu sayılabilecek diğer nokta. Bu sabah ise İstanbul Sanayi Odası Türkiye imalat PMI verisini açıkladı. Temmuzda 49,9 olarak açıklanan veri ağustos ayında 49 olarak gerçekleşti ve son 8 ayın en düşük seviyesine indi. Fiyatlamalar tarafında ise TCMB faiz kararı sonra 25,28 seviyesine kadar gerileyen Dolar/TL'de 26,85 seviyesinin geçilmesi halinde ivme kazanabilir. 26,55 seviyesi ise şimdilik yakın destek bölgesi olarak takip edilebilir.

EUR/USD: Dün ABD'de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin hafif altında gerçekleşirken PCE verisi aylık %0,2, yıllık %4,2 artış ile beklentilere paralel gerçekleşti. Bugüne bakıldığında bugün de takip edilecek önemli makro veriler fiyatlamalara yön verecektir. ABD ve Avrupa'da PMI verileri takip edilecekken ABD'de tarım dışı istihdam ve ortalama saatlik kazançlar takip edilecek diğer önemli veriler. Fiyatlamalar tarafında ise ECB toplantı tutanaklarında Eylül ayında faiz artırımına yönelik şahin tutumdaki mesajlara rağmen EUR/USD 1,09 seviyesi üzerinde tutunamadı. Şu sıralarda 1,0850 seviyelerinde hareket eden paritede geri çekilmeler halinde 1,08 seviyesi destek olarak öne çıkıyor. Yükseliş halinde ise 1,0890 aşılması gereken ilk direnç seviyesi.

XAU/USD: Dün 1.939 – 1.948 seviyeleri arasında hareket eden Ons Altın günü de 1.940 seviyesinde tamamladı. Dün ABD'de açıklanan veriler sonrasında düşüş kaydeden değerli madende bugün açıklanacak veriler yön belirlemede ipucu olacak. Ekonomide soğumaya işaret edecek veriler Ons Altın'da yükselişe yardımcı olabilir. Teknik seviyelere bakıldığında ise yükseliş hareketi 1.965 seviyesinin aşılması halinde yükseliş ivme kazanabilir. 1.920 bölgesi ise önemli destek seviyesi olarak öne çıkıyor.

 

 

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.