Öne çıkan şirket haberleri

Kaynaklara göre, JPMorgan Chase & Co, şu anda ABD kontrolünde olan ticari bankacılık birimi Silicon Valley Bank’ı hariç tutacak bir anlaşmayla SVB Financial Group’u satın almak için görüşmelerde bulunuyor.

Yayınlama: 13.03.2023
0
A+
A-

-Kaynaklara göre, JPMorgan Chase & Co, şu anda ABD kontrolünde olan ticari bankacılık birimi Silicon Valley Bank’ı hariç tutacak bir anlaşmayla SVB Financial Group’u satın almak için görüşmelerde bulunuyor. PNC Financial Services Group Inc, Apollo Management ve Morgan Stanley de feshedilmiş borç verenle görüşmelerde bulunuyor ve Apollo’nun bir anlaşmayı finanse etmek veya işin bir kısmını satın almakla ilgilendiğini de sözlerine ekledi.

-Volkswagen Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Schmall, Volkswagen’in batarya ihtiyacının 2028 yılına kadar Avrupa’daki onaylanmış üç fabrikası tarafından karşılanacağını söyledi. Bunlar; Amanya’daki Salzgitter fabrikası, İsveç’teki Northvolt fabrikası ve Valencia’da planlanan bir fabrika. Geçen yıl teyit edilen Valencia fabrikasının 2026’da üretime başlaması bekleniyor. Volkswagen geçen hafta, bölgede daha fazla batarya tesisi kurma planlarına geçmeden önce Avrupa’nın ABD Enflasyon Azaltma Yasasına yanıtının ne olacağını duymayı beklediğini bildirdi.

-Pfizer Inc, COVID-19 ürün satışlarında keskin bir düşüş yaşarken kanser tedavisi portföyünü büyütmek için Seagen Inc ile yaklaşık 43 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı. Pfizer’in 2009’da Wyeth’i 67 milyar dolara satın almasından bu yana yapılan en büyük anlaşma, 2022’de yaklaşık 2 milyar dolarlık bileşik satışı olan dört onaylı kanser tedavisiini portföyüne ekleyecek.

-SAP, finansal yatırımcı Silver Lake’e bağlı fonlar tarafından Qualtrics’in satın alınmasının bir parçası olarak veri analitiği şirketi Qualtrics’teki hissesini 7.7 milyar dolara satmayı kabul ettiğini bildirdi.

-Qualcomm, 258 milyon dolarlık antitröst cezasını bozmak için Avrupa’nın ikinci en yüksek mahkemesine davayı götürdü.

-Suudi devlet servet fonu, Boeing jetleri için 35 milyar dolarlık sipariş vermeyi düşündüğünü bildirdi.

-Wall Street Journal, bugün Amazon.com Inc ve Rivian Automotive Inc’in elektrikli kamyonet anlaşmalarının münhasırlık kısmını kaldırarak otomobil üreticisinin başkalarına satış yapmasına izin vermek için görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. 2019 anlaşmasının şartları uyarınca, Rivian’ın ürettiği tüm minibüsleri Amazon’a satması gerekiyor. Konuya aşina olan kişilere göre, son aylarda Amazon, Rivian’a bu yıl yaklaşık 10.000 kamyonet satın almak istediğini bildirdi ve bu, daha önce sağlanan bir aralığın alt sınırında. Yanıt olarak Rivian, münhasırlık şartlarını kaldırmaya çalıştı. Bir Amazon sözcüsü, şirketin orijinal anlaşmada belirtilen şartlar olan 2030 yılına kadar Rivian’dan 100.000 minibüs satın almaya kararlı olduğunu söyledi.

-Walmart bugün, yumurta fiyatlarının yükseldiği ve tüketicilerin cüzdanlarını sıkı tuttuğu bir dönemde mağazalarına daha fazla müşteri çekmeyi amaçlayan bir hareketle Paskalya yemeği ve sepet kombinasyonunu hem çevrimiçi hem de mağazalarda 100 $’dan daha düşük bir fiyata sunacağını söyledi. Şubat 2022’den bu yana Kuş Gribi salgınları nedeniyle yumurtaların fiyatı aylardır rekor seviyeye yakın.

CITIGROUP   (C)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 47.27 seviyesinin kırılması halinde önce 49.40 ve arkasından 51.89 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 45.18 desteğinin altında önce 42.94 ve arkasından 40.00 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse ABD’de bazı bankaların batmasının ardından satış eğilimini güçlendirdi. Hisse de 51.89 direnci kırılmadığı sürece satış eğiliminin devamı beklenebilir. Bu direncin kırılması halinde ise tekrar alımlar ön plana çıkabilir.

MORGAN STANLEY   (MS)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 90.87 seviyesinin kırılması halinde önce 93.00 ve arkasından 96.16 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 86.70 desteğinin altında önce 83.45 ve arkasından 81.15 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT:  Hisse ABD’de bazı bankaların batmasının ardından satış eğilimini güçlendirdi. Hisse de 96.16 direnci kırılmadığı sürece satış eğiliminin devamı beklenebilir. Bu direncin kırılması halinde ise tekrar alımlar ön plana çıkabilir.

JPMORGAN CHASE  (JMP)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 134.70 seviyesinin kırılması halinde önce 136.99 ve arkasından 139.61 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 131.34 desteğinin altında önce 127.86 ve arkasından 121.40 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse ABD’de bazı bankaların batmasının ardından satış eğilimini güçlendirdi. Hisse de 136.99 direnci kırılmadığı sürece satış eğiliminin devamı beklenebilir. Bu direncin kırılması halinde ise tekrar alımlar ön plana çıkabilir.

GOLDMAN SACHS   (GS)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 326.01 seviyesinin kırılması halinde önce 340.08 ve arkasından 354.11 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 315.00 desteğinin altında 289.26 ve arkasından 250.91 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse ABD’de bazı bankaların batmasının ardından satış eğilimini güçlendirdi. Hisse de 354.11 direnci kırılmadığı sürece satış eğiliminin devamı beklenebilir. Bu direncin kırılması halinde ise tekrar alımlar ön plana çıkabilir.

Kaynak: İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.