Rawsome kitle fonlama turunda 8,2 milyon TL yatırım aldı

Tüketicilerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarına yönelmesiyle son devirde tüketim eserlerin en dinamik kategorileri ortasında sayılan sağlıklı …

Yayınlama: 07.11.2022
0
A+
A-

Tüketicilerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarına yönelmesiyle son devirde tüketim eserlerin en dinamik kategorileri ortasında sayılan sağlıklı atıştırmalık pazarı, bu dinamizmi rakamsal bilgilerle de gösterdi. Statista’nın derlediği bilgilere nazaran, global sağlıklı atıştırmalık pazarının 2030’a kadar yılda %6,6 büyüyeceği varsayım edilirken, pazarın büyüklüğünün 2030’da 152,5 milyar dolara ulaşacağı öngörüldü.

Küresel trendin ülkemizdeki geçerliliği, Türkiye’nin sağlıklı, vegan, şeker eksiz, katkı ve kollayıcı içermeyen atıştırmalık üreticisi Rawsome’nin kitle fonlama kampanyasına yansıdı. Yasa gereği %120’nin üzerinde fonlama yapılamadığı için planlanan tarihten 30 gün öncesinde başarılı bir formda tamamlanan kampanyada Rawsome, 8,2 milyon TL yatırım aldı. Yatırıma ait değerlendirmelerini paylaşan Rawsome’nin çatı şirketi Pachamama Gıda’nın Kurucusu ve Genel Müdürü Semra İnce, “Tamamen doğal ve sağlıklı beslenme misyonuyla çıktığımız bu seyahatte kitle fonlama kampanyamızın gördüğü ilgiden ötürü gururluyuz. Aldığımız yatırımla 2017’den bu yana Avrupa Birliği ülkeleri, Birleşik Krallık ve ABD’de tescilli markalarımızla sürdürdüğümüz ihracat faaliyetlerimizi hızlandırarak daha çok pazarda ve daha geniş bir eser yelpazesiyle tüketiciyle buluşmayı hedefliyoruz” dedi.

1.115 yatırımcı hisse aldı, 194 nitelikli yatırımcı yatırım yaptı

Paya dayalı kitle fonlama platformu fonbulucu üzerinden gerçekleştirilen kitle fonlama kampanyasında hedeflenen 6,75 milyon TL’lik fon fiyatını kampanya bitimine bir aydan fazla mühlet varken aşarak 8,2 milyon TL’ye ulaşan Pachamama Gıda’nın fonlama çeşidinde 1.115 yatırımcı hisse alırken, 194 nitelikli yatırımcı yatırım yaptı. 54 milyon TL değerleme ile yatırım cinsine çıkan Rawsome, en yüksek yatırım fiyatının 1 milyon TL olduğu kampanyanın nitelikli yatırım oranı ise %60,8 olarak ölçüldü. Yatırımcılar ortasında Ankara Kalkınma Ajansı ve fonbulucu Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu da yer aldı. Kitle fonlamayla yatırım toplama kararlarının gerisindeki en büyük sebebin süratle büyüyen bir pazarda global adımları hızlandırmak için hareket alanı sağlamak olduğunu söyleyen Semra İnce, “Kitle fonlamayı, gaye kitlemizde olan binlerce yatırımcı ve tüketiciye markamızı ve eserlerimizi tanıtabilmemiz açısından büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Büsbütün doğal ve sağlıklı misyonuyla ve beş çeşit meyve kuruyemiş barla başladığımız seyahatimiz, Türkiye’de bir birinci olan işlevsel barlarla genişledi. 2019’da eser gamımıza granola çeşitlerimiz, 2021’de ise dolgulu meyve topu çeşitlerimiz katıldı. Tescilli markalarımız, dünya standartlarındaki yüksek üretim kapasitemiz ve tecrübeli takımımızla üç farklı kategoride, 32 çeşit %100 doğal eseri tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Üretimlerimizi beş yıldır A derece BRC kalite sertifikamızla bin metrekarelik tesisimizde gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

2023 yılında Avrupa ofisini açacak

Yıl sonuna ait finansal kestirimlerini de paylaşan Rawsome’ın çatı markası Pachamama Gıda’nın Kurucusu ve Genel Müdürü Semra İnce, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı: “Yılın sonuna dek raflardaki tamamı vegan ve glutensiz beslenmeye uygun, katkı, hami ve ek şeker içermeyen eser çeşidi sayımızı 40’a ulaştırmayı hedefliyoruz. Eylül ayı prestijiyle başladığımız güçlü pazarlama faaliyetlerimiz, satış ve ihracata yönelik uzman istihdam stratejimiz, yeni eser kategorilerimiz, ekipman yatırımlarımız ve milletlerarası fuarlarına katılma planlarımızla 2023 yılında güçlü bir ivme yakalamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl Avrupa ve ABD’de ofis açma planımıza emin adımlarla koşarken, kitle fonlama kampanyamızdan topladığımız yatırımdan güç alacağız.”

Yatırım çeşidi sonrası görüşlerini aktaran fonbulucu Kurucusu ve CEO’su Hakan Yıldız ise, “Sağlıklı beslenme konusundaki duruşu, İstanbul, Ayazağa’da bin metrekarelik kapalı alana konseyi dünya standartlarındaki üretim tesisi, eserleri ve çok kanallı satış stratejisi ile yüksek marka bilinirliğine kısa müddette ulaşan Rawsome’nin 3 Ekim günü platformumuz üzerinden çıktığı yatırım tipi amaçların çok üzerinde kapandı. fonbulucu olarak Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesi, girişimcilerimizin potansiyellerini gösterebilecekleri alanlar açılması ve yeni kuşak metotlarla finansal kaynaklara daha kolay ulaşabilmeleri ismine çok çalışıyoruz. Kitle fonlamasının ülkemizdeki başarılı sonuçları bizim en büyük motivasyonumuz. Giderek artan bir ivmeyle ekosistemin apayrı bir boyuta ulaştığını görüyoruz. Yarattığımız bedel, tüm Türkiye’nin bedeli. Bu bedeli giderek derinleşen bir düzeye ulaştırmak istiyoruz ve bunu başaracağımıza inanıyoruz. Büyük bir potansiyelle yola çıkarak muvaffakiyet öyküsü yazan Rawsome’yi tebrik ediyor, tüm yatırımcılarımıza büyük dayanakları için teşekkür ediyoruz” sözlerini kullandı.

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.