Zayıf gelen ABD istihdamı sonrası dolar endeksinde baskı sürebilir

Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında 150 bin kişi açıklanırken, işsizlik oranı da %3.8’ten %3.9’a yükselerek beklentinin üzerinde geldi. ABD’de son dönemde otomotiv sektöründe görülen grevlerin etkisiyle ABD’de istihdamda bozulma yaşandığı görülmüş.

Yayınlama: 06.11.2023
0
A+
A-

Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında 150 bin kişi açıklanırken, işsizlik oranı da %3.8’ten %3.9’a yükselerek beklentinin üzerinde geldi. ABD’de son dönemde otomotiv sektöründe görülen grevlerin etkisiyle ABD’de istihdamda bozulma yaşandığı görülmüş. Gelen veriler üzerinde grevlerin etkisi büyük iken bu istihdam verilerinin kısa vadede kalıcı bir bozulmayı destekleyip desteklemediğinden emin değiliz. Birkaç ay ABD’de istihdam verilerini yakından takip edeceğiz. Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0.2 açıklanırken, yıllık bazda ortalama saatlik kazançların %4.2’den %4.1’e düştüğünü izledik. Beklentiler ortalama saatlik kazançların yıllık bazda %4.0’e düşmesi yönündeydi. İstihdamdaki artışın yanında ücretlerdeki artışın yavaşlaması kısa vadede ABD ekonomisi açısından pozitif algılandı. Büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisi 50.6 açıklanırken , ISM hizmetler PMI verisinin 51.8’a düşerek beklentilerin altında kaldı. Gelen verilerin ardından dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde sert düşüş yaşandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi Cuma günü %4.48 seviyesine geriledikten sonra bu sabah %4.59 seviyesinden işlem görmekte. Dolar endeksi 106.92 desteğinin altında kaldığı sürece bir süre dolar endeksi küresel bazda aşağı yönlü baskılanabilir. Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı %6.4’lük beklentiye karşılık %6.5 olarak gerçekleşti. ABD istihdam verileri sonrasında doların küresel bazda değer kaybetmesi ile Eur/Usd ve Gbp/Usd paritelerinde alımlar hızlandı. Cuma günü ABD istihdam verilerinin ardından dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde düşüşün görülmesinin ardından altın fiyatlarında alıcılı yapı devam etse de altın ve gümüş fiyatları haftaya satışla başladı. Değerli metallerde altındaki alım hareketini gümüşteki satış desteklemiyor. Bu yüzden bu iki emtia birbirini destekleyene kadar temkinli olmakta fayda var. Hafta sonu yapılan açıklamada Suudi Arabistan ve Rusya, günde 1 milyon varilden fazla petrol arzı kısıtlamasına yıl sonuna kadar bağlı kalacaklarını teyit ettiler. Petrolde diplerden toparlanma çabası görülmekte. Fed faiz kararında şahin duruşunu korumasına rağmen ABD Hazinesi uzun vadeli tahvillerde çeyreklik ihraçların artış hızını yavaşlatma kararı almasının tahvil faizlerinde yarattığı aşağı yönlü baskı Cuma günü gelen istihdam verileriyle derinleşince küresel borsalarda alımlarını artırdı. Avrupa borsaları geçen haftanın son işlem gününü karışık bir seyirle kapatırken ABD endeksleri günü pozitif tamamladı. Güney Kore’de hisse senetleri, ülkenin açığa satış yasağı getirmesinin ardından bugün %5’in üzerinde yükselirken Asya borsalarının günü alıcılı kapattığını izledik.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisi beklentiler dahilinde 47.8 açıklanırken, Euro Bölgesi’nde imalat sektöründe daralma 3. aydır devam ediyor. Sentix tüketici güveni ise beklentilerin üzerinde -18.6 puan olarak açıklandı. Sektörde güvensizlik devam etse de gelen veri son 5 ayın en yüksek değerine ulaştı. Bugün ABD’de Fed üyelerinden Cook’un konuşması takip edilecek. Piyasalar haftaya sakin bir başlangıç yaptı.

Kaynak Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.