reklam
reklam
DOLAR32,5304% 0.74
EURO34,9458% 0.06
STERLIN41,5382% 0.62
FRANG36,4160% 0.78
ALTIN2.408,49% 0,73
BITCOIN66.729,51-1.708
reklam

CAM KIRIKLARI VE MATEMATİK

“Hayat bir matematik midir” sorusunun cevabını ararken bugün tanıştığım matematiği merkezine alan “Özlem” isimli bir öğretim görevlisine sorduğumda kafam daha da karıştı. Hayat aslında bir fizik dedi. Matematik hayatın anlamını bulmada fiziğe yardımcı olmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : Google News
CAM KIRIKLARI VE MATEMATİK
reklam

“Hayat bir matematik midir” sorusunun cevabını ararken bugün tanıştığım matematiği merkezine alan “Özlem” isimli bir öğretim görevlisine sorduğumda kafam daha da karıştı. Hayat aslında bir fizik dedi. Matematik hayatın anlamını bulmada fiziğe yardımcı olmaktadır. Bu konuyu düşündüm ve cevabını sanırım buldum. Fizik, dünyada, uzayda, maddeleşen, hareket eden, kuvvet ve enerji veren gördüğümüz herşeyin neden ve sonuç ilişkisini sorgulayıp önce teori, sonra aksiyon ve en sonunda kanunlaştırıyor ise o zaman fizik hayatın ta kendisi olmuyor mu? Ama bir dakika ya bu maddelerin dünyadaki hacimleri ile hareket eden kutlelelerini hesap etmek istersek? O zaman işte hayatımıza matematik giriyor.

Biz dönüşen ve devşiren hayatımızda bir anlam bulmak istiyorsak o zaman duyguları bu maddelere hissettirmemiz gerekecek. İşte o da ruhun enerji ile hayata anlam katması olmuyor mu?. O zaman hayat ne sadece fizik ne sadece matematik, hayatın bir anlamı da duyguları maddelerde harekete geçiren, bedene bir biçim veren ruh ve o ruhun hissettiği aşk.. Mutasavvıfların da ifade ettiği üzere ademi adem eder üç harf ile beş nokta alemi alem eder üç harf ile beş nokta.

Yine bu hocanın matematik ile ilgili bir anektodu beni yine çok etkiledi. Hayat dört işlemden ibarettir. Mutfakta masada bir çay bardağını çarptiginizda çarpma, yere düşürup cam kırıkları olarak dağıldığında bölme, cam kırıklarını toplayıp bir araya getirdiğinde toplama ve hayatınızdan çıkardığınızda çıkarma işlemi oluyor. Dostlar, bu durum günlük ve derin ilişkilerimizde de böyle değil mi?Güzel, mutlu ve sağlıklı bir hafta diliyorum sizlere..

BAY HİÇKİMSE. 18.02.2024 – 20.55

reklam
betnis giriş
betnis
yakabet giriş