reklam
reklam
DOLAR32,2383% 0.17
EURO34,8641% 0.05
STERLIN40,9439% 0.14
FRANG35,2313% 0.11
ALTIN2.421,60% 0,49
BITCOIN67.224,82-3.21
reklam

MSB: Son bir haftada 108 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil, aralarında yöneticilerin de bulunduğu son bir haftada 108 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
MSB: Son bir haftada 108 terörist etkisiz hale getirildi
reklam

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terörle mücadelesinin artan bir etkiyle devam ettiğini açıkladı.

Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyi dahil ve içlerinde yöneticilerin de bulunduğu son bir haftada 108 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyuran Aktürk, 1 Ocak 2024'ten bugüne kadar 443’ü Irak’ın, 510’u Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 953 teröristin etkisiz hale getirildiğini ve Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 2 PKK’lı terörist daha Habur’daki Hudut Karakolu'na teslim olduğunu söyledi.

Tuğamiral Aktürk, son bir haftada hudutlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 355 şahsın yakalandığını belirterek, “Yakalanan şahıslardan 5’i terör örgütü mensubudur. Bin 582 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylelikle 1 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 3 bin 488’e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 52 bin 442 olmuştur” dedi.

Ayrıca 48 kilogramı son bir haftada olmak üzere yıl içerisinde yapılan operasyonlarda 288 kilogram uyuşturucu ele geçirildiğini belirten Tuğamiral Zeki Aktürk, İsrail – Filistin gerilimi hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Filistin tarafınca barışa katkı sağlayacak ilk adımın atılması memnuniyet vericidir. İsrail hem bu adımı hem kendi içinde yükselen barış seslerini görmezden gelmemeli ve ateşkese taraf olmalıdır. Böylesine olumlu bir gelişmeye rağmen, 35 bin Filistinlinin ölümüne sebep olan İsrail, saldırılarını artırarak Refah’a yöneltmiştir. İsrail’in saldırılarını durdurması, daha fazla masum insanın ölmemesi ve daha büyük bölgesel felaketlerin yaşanmaması adına uluslararası toplumu sorumlu davranmaya ve atılan bu adıma destek olmaya çağırıyoruz.”

Aktürk, EFES tatbikatları içerisindeki en geniş katılımlı tatbikatı olan EFES-2024’ün, Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Safhası'nın tamamlandığını bildirerek EFES-2024’ün Fiili Atışlı Arazi Safhası'nın ise 09-30 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını açıkladı.

Geliştirilen yerli ve milli savunma sanayinin yüksek teknoloji ürünleriyle donatılan Silahlı Kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerinin her geçen gün daha da artığını vurgulayan Tuğamiral Aktürk, “Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca, muhtelif miktarda OMTAS Kuleli Zırhlı Tanksavar Aracının muayene ve kabul faaliyeti tamamlanmıştır” dedi.

Aktürk, personel ve askeri öğrenci alım ve temin faaliyetlerinin de planlandığı şekilde devam ettiğini belirterek şu duyuruyu yaptı:

“2024 yılı Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları Askeri Öğrenci Aday Tercih İşlemleri yarın sona erecektir.”

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, yapılan bilgilendirmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakanlık kaynakları, ABD’den F-16 tedarikine ilişkin sorulan soru üzerine “Taslak Teklif ve Kabul Mektupları üzerinde ilgili birimlerimiz gerekli inceleme ve değerlendirmeleri yaparak muhataplarımıza ilettik. Süreç planlandığı şekilde devam ediyor” yanıtını verdi.

Hibya Haber Ajansı

reklam
betnis giriş
betnis
yakabet giriş