DEVA Partili Ekmen: “Pamukta fiyat en az 25 lira olmalı”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya verdiği soru önergelerinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gerçekleştirdiği basın toplantısında pamuk ve mısır çiftçilerinin sorunlarını gündeme taşıdı.

Yayınlama: 06.11.2023
0
A+
A-

Pamuk ve mısır fiyatlarının çiftçilerin maliyetini bile karşılamadığını belirten Ekmen, pamuk ve mısırın tarlada kaldığını ve çiftçilerin topraklarını bırakmak zorunda kaldığını ifade ederek, Bakan Yumaklı’ya pamuk ve mısırda fiyat artışı, tarımsal planlama, kredi programı, fiyat fark desteği ve işçi maliyetlerini sordu.

Pamuk üreticilerinin yıllık 1 milyon ton üretimle Türkiye’nin pamuk ihtiyacının yarısını karşıladığını belirten Ekmen, buna rağmen yerli çiftçilerin zarar etmesinin ve ithalatın desteklenmesinin izaha muhtaç bir durum olduğunu belirterek Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya, “Pamuk üreticilerinin 1,6 Amerikan doları fiyatla sattığı yerli pamuk yerine, yurtdışından 2 Amerikan Dolarına pamuk ithal edilmesine karşı Tarım ve Orman Bakanlığı bir önlem alacak mıdır?” diye sordu.

Geçtiğimiz yıl Çukobirlik’in kilogram başına 21 TL ile satın aldığı pamuğun bu sene 18,5 liraya düşmesinin çiftçileri cezalandırmak olduğunu ifade eden Ekmen, pamuk için verilmesi gerek fiyatın 25 TL olduğunu ve çiftçilerin zaten bu pamuğu kilogram başına 25,5 TL’ye ürettiğini belirtti. Pamuk üreticisine verilen desteğin de oldukça az olduğuna dikkat çeken Ekmen, pamuk için verilen 1,6 TL’lik fiyat fark desteğinin 5 liraya çıkması gerektiğini savundu.

Ekmen’in Bakan Yumaklı’ya ilettiği sorulardan bazıları şu şekilde:

1. Çiftçilerin mağduriyetini gidermek için pamuk fiyatlarında bir artışa gidilecek midir?

2. Çiftçilerin mağduriyetini gidermek için mısır fiyatlarında bir artışa gidilecek midir?

3. Pamuk çiftçilerine verilen fiyat fark desteği makul bir seviyeye getirilecek midir?

Hibya Haber Ajansı

MOBİL REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.