Güneş Yanığı Deri Kanseri Riskini Arttırıyor

Deri kanseri tüm Dünya’ da en yaygın görülen kanser çeşitidir. Her 5 şahıstan biri hayat müddeti içinde deri kanseri tanısı alıyor. Bu kanserleri …

Yayınlama: 03.11.2022
0
A+
A-

Deri kanseri tüm Dünya’ da en yaygın görülen kanser çeşitidir. Her 5 şahıstan biri hayat müddeti içinde deri kanseri tanısı alıyor. Bu kanserleri önlemenin çok kolay ve uygulanabilir bir yolu var; o da güneşten korunmak. Prof. Dr. Gülsüm Gençoğlan, çocuklukta bir defa bile güneş yanığı geçirmenin, ileri yaşlarda deri kanseri riskini 3 kat artırdığını söylüyor.

Deri kanseri‘nden korunmak için güneşten korunmayı bilmek ve uygulamak çok kıymetlidir. Bilhassa güneşin dik olarak geldiği ve UV şiddetinin fazla olduğu saatlerde mümkünse dışarı çıkmamaya itina gösterilmelidir. Bu saatler birebir vakitte hava sıcaklığının da fazla olduğu saatler olduğundan bilhassa anne adayları, yaşlılar ve çocuklar açısından güneş çarpması, tansiyon yükselmesi ya da düşmesi, yanıkların ve lekelenmelerin önlenmesi için bu saatlere dışarı çıkılmamasına ihtimam gösterilmesi faydalı olacaktır.

Güneşli günlerde kıyafet seçimi nasıl olmalıdır?

Güneşten korunmanın birinci basamağı mekaniktir. Yani giysiler ve şapka ile güneşin derimizle temasını minimize etmeliyiz. Kumaşın cinsi bile korunmada tesirli oluyor. Örneğin polyester ve yün, pamuklu kumaşlara nazaran UV ışınlarını daha çok emer. Kumaşın UV ışını emen kimyasallarla yıkanması korunmayı arttırır. Ultraviyole ışınlarının kumaşlardan da geçebildiğini biliyoruz. Çok ince ve açık renkli kumaşlardan bu geçiş daha ağır olurken, koyu renkli kumaşlardan geçiş daha azdır. Bu nedenle çok ince ve açık renkli eserler güneşin şiddetinin fazla olduğu devirlerde tercih edilmemelidir.

Güneş gözetici kullanımı nasıl olmalıdır? 

Güneşten esirgeyici kremlerimizi güneşe çıkmadan 15-20 dakika evvel sürmeliyiz. Kremlerin tesirleri 3-4 saat kadar sürmektedir. Korunmanın devamı için de 3-4 saatte bir tekrarlamak gerekmektedir. Fakat güneş kremi kullanıyoruz diye denetimsiz güneşte kalmak da ziyan getirecektir. Zira koruyucular makul oranda ve müddetlerde etkilidirler. Temel olarak mineral filtreli ve kimyasal filtreli olmak üzere 2 tip güneşten kollayıcı formu bulunur. Hamilelerde ve çocuklarda mineral filtreli güneşten koruyucuları öneriyoruz.

Hangi cilt tipinde deri kanseri riski yüksektir?

Güneşli iklim neslinde olan ülkelerde beyaz derili, açık renk gözlü, kızıl saçlı şahıslar, esmer ciltli bireylere nazaran daha fazla risk altındadır. Deri tipi ayırt etmeksizin çocukluğunda ağır güneş yanıkları geçirenler, ailesinde deri kanseri hikayesi olanlar, organ nakli geçirmiş hastalar, uzun müddet korunmasız güneş altında vakit geçirenler ve geçirmiş olanlar, uzun periyodik güneşlenenler ve solaryuma girenler deri kanseri riski altındadırlar. Tüm bu riskli kümelerin kanserden korunmasında güneşten korunma altın kuraldır.

Mevcut benlerde süratli büyüme olması, yeni ben çıkışı, bende kızarıklık, kaşıntı ya da kanama olması halinde vakit kaybetmeden Dermatoloji doktoruna danışılmalıdır. Yeniden bilhassa yeni çıkıp süratli büyüyen, kanama gösteren yahut göstermeyen, yara ya da kabarıklıklara da deri kanseri açısından tarama yapılması gerekir. (BSHA- Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

BÜLTEN

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.