Kefir Yararları

Kefir Yararları. Kefir, içerisinde probiyotik bakteri de bulundurduğundan, besin kıymeti yüksek, bağırsak sıhhatini destekleyici ve bağışıklığı …

Yayınlama: 03.11.2022
0
A+
A-

Kefir Yararları. Kefir, içerisinde probiyotik bakteri de bulundurduğundan, besin kıymeti yüksek, bağırsak sıhhatini destekleyici ve bağışıklığı güçlendirici bir içecektir.

Kefir Yararları Saymakla Bitmez

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak “Yoğurt üzere mayalanarak elde edilen kefirin bir bardağı (200 ml) 100 kalori güç içeriyor. Üstelik bir bardağıyla günlük kalsiyum muhtaçlığının yüzde 24’ünü, A vitaminin yüzde 14’ünü, potasyumun yüzde 6’sını, demirin de yaklaşık yüzde 2’sini karşılıyor. Ayrıyeten B12 ve E vitaminleri ile fosfor, çinko, folik asit ve magnezyum üzere mineraller bakımından da epeyce güçlü. Bu sağlıklı içeceğe günlük beslenmede kesinlikle yer verilmelidir. Üstelik mayalanmadan sonra sütün içerisindeki laktozun yüzde 75 azalması sayesinde laktoz intoleransı bulunan şahıslar de rahatlıkla tüketebilir” diyor. Bilhassa yaz sıcağında serinletici bir sıhhat deposu olan kefirin ekşimsi tadını gidermek için yaz meyvelerinden faydalanılabileceğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, bir bardak kefirle gelen 8 faydayı anlattı, kıymetli ikazlar ve tekliflerde bulundu; meyvelerle tatlandırabileceğiniz üç de sağlıklı tanım verdi…

 Kefir Faydaları…Kalp hastalığı riskini azaltıyor

Yapılan birtakım araştırmalar; kefirin içindeki probiyotik tesir gösteren bakterilerin berbat kolesterol denilen LDL kolesterolü düşürücü tesiri olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten içerdiği potasyum sayesinde tansiyon dengeleyici özelliği de bulunan kefir, kalp hastalıkları riskini de bu sayede azaltabiliyor.

Kefirin sıhhatimize çok sayıda yararı var.

Kefir Yararları Kemikleri güçlendiriyor

Kemikler yaşlanmayla güçsüzleşirken, bilhassa menopoz sonrası azalan kemik yoğunluğu ile kırık ve kemik erimesi riski artıyor. Son çalışmalar; kefirin kemik hücreleri tarafından kalsiyum emilimini artırabileceğini ortaya koyarken, kefirin varlıklı kalsiyum ve K vitamini içeriği kemik sıhhatini güzelleştirmenin ve kemik erimesini yavaşlatmanın en tesirli yolu olarak gösteriliyor.

Bağışıklığı kuvvetlendiriyor

Kefir, fermantasyon sırasında ortaya çıkan faydalı hususlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıyeten, protein, kalsiyum, magnezyum ve birçok vitaminden güçlü olan kefir, her gün 1 bardak kefir tüketildiğinde günlük gereksinimlerimizin büyük bir kısmını karşılayabiliyor ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korunmaya dayanak oluyor.

 Sindirim sistemini düzenliyor, ülsere karşı koruyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak “Bağırsaktaki bakteri istikrarını sağlayan kefirr sindirimi kolaylaştırırken;  kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık üzere sindirim sistemi şikayetlerini azaltıyor. Ayrıyeten yapılan kimi çalışmalarda; Helicobacter pylori’nin neden olduğu ülser tedavisine kefir eklendiğinde Helicobacter pylori’nin üremesinin engellendiği görülmüştür” diyor.

 Kefir Uzun müddet tokluk sağlıyor

Sağlıklı beslenmeye itina gösterenler için kefir orta öğünlerin vazgeçilmezi olmalı. Zira 1 bardağıyla bedene bir orta öğünde almamız gereken tüm vitamin ve minerallerin yanı sıra karbonhidrat ve proteini de sağlayabiliyoruz. Üstelik uzun periyodik tokluk hissi sağladığından zayıflama diyetleri için de uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Kefir İçmek Ruhsal rahatsızlıklara karşı koruyor

Kefir üzere mayalı besinlerde bulunan birtakım probiyotik bakteriler kâfi ölçüde tüketildiklerinde, çeşitli kimyasal hususlar üretiyorlar. Bu kimyasal unsurlar, duygusal durumun güzelleştirilmesine, anksiyetenin azaltılmasına ve ruhsal rahatsızlıkların tedavisine olumlu tesirler gösterebiliyor.

Kefir İçmek Cildi güzelleştiriyor

Kefirin içerisindeki A vitamini cilt sıhhati için büyük yarar sağlıyor. Cilt hücrelerini yenileyip tamirini hızlandırıyor ve yaşlanmaya aykırı bir tesir oluşturuyor. Egzama üzere cilt sorunlarını tedbire tesirine sahip olan kefir, saç ve tırnakların da sağlıklı ve süratli uzamasını destekliyor.

 Kanserden koruyor, tedaviyi olumlu etkiliyor

Kefir bileşimindeki selenyum; E vitamini, katalaz ve süperoksitdismutaz enzimleri ile birlikte hücreler üzerine antioksidatif tesir gösteriyor. Bu da kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabiliyor. Günde 1 bardak kefir tüketmek, kansere karşı korunmada takviye sağlıyor. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.