Öğrenci Yurdu Fiyatları

Öğrenci Yurdu Fiyatları. Eğitim Sen, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda artırım yapılmasını sert bir lisanla …

Yayınlama: 03.11.2022
0
A+
A-

Öğrenci Yurdu Fiyatları. Eğitim Sen, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda artırım yapılmasını sert bir lisanla eleştirdi.

Öğrenci Yurdu Fiyatları Yüzde 80 Zamlandı

Eğitim Sen KYK yurt fiyatlarındaki artışa reaksiyon gösterdi. Sendika açıklamasında, ”Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte milyonlarca öğrencinin öncelikli gündemini oluşturan barınma sorunu, evvelki yıllarla karşılaştırılamaz boyutlara ulaşmıştır. Çok sayıda öğrenci konut kiraları ve yurt fiyatlarının yüksekliği nedeniyle eğitimine orta vermek zorunda kalmıştır. Yüzde yüzden fazla artan konut kiraları ve özel yurt fiyatlarının yüksekliği öğrencileri ve ailelerini büyük bir çaresizliğe itmiş durumdadır. Ailesinin yaşadığı vilayet dışında üniversiteye giren taban fiyatlı ya da ortalama gelire sahip ailelerin çocukları için barınma sorunu bütün sıkıntıların önüne geçmiş durumdadır. 2022 Temmuz ayından itibaren taban fiyata yüzde 29,3 orta artırım yapılmış olmasına karşın, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda artırım yapılması, bu yurtlarda kalan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlıktır” dedi.

Öğrenci Yurdu Fiyatları 850 TL Oldu

Sendika açıklamasında şu sözlere yer verdi, ”Ekonomik imkanları yetersiz öğrencilerin eğitim alma haklarını kullanmalarını sağlamak toplumsal devlet olmanın ve toplumsal adalet ve eşitlik unsurlarının temel gereklerindendir. Bunun için talep eden tüm öğrencilere her kademede, fakat bilhassa orta ve yükseköğretimde yurt imkanı sunmak toplumsal devletin temel sorumluluğudur. Eğitim bir ayrıcalık değil, temel bir insan hakkıdır. Öğrencilerimizin insanca yaşayabilecekleri beslenme ve barınma hakkı anayasal bir hak ve kamusal bir sorumluluktur. KYK burs ve kredileri geçtiğimiz Mart ayında 850 TL’ye yükseltilmiş ve bu artış öğrencilere ‘müjde’ olarak duyurulmuştur. KYK yurdunda kalan bir öğrenci aldığı kredi ya da burstan artırımlı yurt fiyatını (702 TL) düştüğünde kendisine kalan para yalnızca 148 TL olacaktır. Temel tüketim eserleri başta olmak üzere, iğneden ipliğe her şeye artırım geldiği bir periyotta, devlete ilişkin yurt fiyatlarına yüzde 80 artırım yapmak tek sözle insafsızlıktır. Öğrencilerin barınma problemini çözmek için yeni yurtlar yaptırmak, mevcut öğrenci yurtlarının fiziki ve altyapı şartlarını düzgünleştirmek için kaynak ayırmayan iktidar, yıllardır art bahçesi olarak gördüğü tarikat-cemaat yurtları kelam konusu olduğunda kamu kaynaklarını kullanmaktan geri durmamaktadır. Kamu kaynakları öğrenciler için kullanılmalı, yurt fiyatlarına yapılan fahiş artırımlar derhal geri alınmalıdır” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.