Öğretmenlerin Yer Değişikliği Talebi Karşılanmıyor

Eğitim-Bir-Sen, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, farklı vilayetlerde kontratlı öğretmen olarak vazife yapan eşlerin aile birlikteliğini …

Yayınlama: 02.11.2022
1
A+
A-

Eğitim-Bir-Sen, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, farklı vilayetlerde kontratlı öğretmen olarak vazife yapan eşlerin aile birlikteliğini sağlamak hedefiyle vilayetler arası yer değişikliği talebi ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri dışında kalan vilayetlerde misyon yapmakta olan öğretmenlerin, istemeleri hâlinde mühlet kaidesi aranmaksızın istihdamda zahmet çekilen yerlere yer değiştirme süreçlerinin, gerçekleştirilmesini talep etti.

Eğitim-Bir-Sen, öğretmenlerin yer değişikliği talebi hakkında açıklamalarda bulundu. Sendika, geçmiş yıllarda Bakanlığa bağlı resmî eğitim kurumlarında her ikisi de 652 sayılı Kanun Kararında Kararname’nin Ek-4’üncü unsuru doğrultusunda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B hususu kapsamında farklı vilayetlerde kontratlı öğretmen olarak misyon yapan eşlerin aile birlikteliğini sağlamak emeliyle vilayetler ortası yer değiştirme süreçlerinin yapıldığını açıkladı.

“2022 yılı yer değiştirme takvimi içinde de gerçekleştirilmesi elzemdir.”

Sendika öğretmenlerin yer değişikiği taleplerinin eskisi üzere gerçekleşmesi gerektiğini belirterek, “Halen Bakanlık takımlarında farklı vilayetlerde kontratlı öğretmen durumunda misyon yapan eşlerin, aile bütünlüğüne dayalı yer değişikliği süreçlerinin yapılması konusunda haklı ve yerinde talepleri bulunmaktadır. Anayasal bir hak ve kozmik hukukun bir gereği olan aile bütünlüğünün sağlanmasını teminen geçmiş yıllardaki uygulamanın, öğretmenlerin 2022 yılı yer değiştirme takvimi içinde de gerçekleştirilmesi elzemdir.

Ayrıca, geçmişte Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri dışında kalan vilayetlerde misyon yapmakta olan öğretmenlerin, istemeleri hâlinde müddet koşulu aranmaksızın istihdamda zahmet çekilen yerlere yer değiştirme isteğinde bulunabilmelerine imkân sağlanmıştı. Öğretmen açığı bulunan yerlerin öğretmen gereksiniminin karşılanmasının yanı sıra, yer değişikliği müracaatında bulunan öğretmenlerin taleplerinin karşılanmasına da hizmet eden bu uygulamanın tekrar hayata geçirilerek 2022 yılı yer değiştirme takvimi içinde de gerçekleştirilmesi yerinde olacaktır.” sözlerini kullandı. (BSHA- Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.