Yusufeli Barajı’nda dipsavaklar test edildi

Türkiye’nin en yüksek, dünyanın beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nda, su yüksekliğinin 63 metreye yükselmesiyle birlikte su düzeyinin artışını denetim edecek 4 adet dipsavak, muvaffakiyetle test edildi.

Yayınlama: 12.01.2023
2
A+
A-

Türkiye’nin en yüksek, dünyanın beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nda, su yüksekliğinin 63 metreye yükselmesiyle birlikte su düzeyinin artışını denetim edecek 4 adet dipsavak, muvaffakiyetle test edildi. Böylelikle barajdan birinci su tahliyesi gerçekleşmiş oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasimle 22 Kasım 2022 tarihinde su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nda su düzeyi 63 metreye ulaşarak dipsavakların düzeyine geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki DSİ Genel Müdürlüğünün en büyük yatırımlarından olan baraj gölünde biriken su ölçüsü ise 49 milyon metreküpe ulaştı.

Suyun bu düzeye ulaşmasıyla birlikte baraj gövdesi üzerinde bulunan ve su tutma programına uygun bir halde su düzeyinin yükselmesini denetim edecek olan 4 adet dipsavak açılıp kapatılarak problemsiz bir halde test edildi.

Dipsavaklar, barajda su tutulurken su düzeyinin günde 1 metreyi geçmeyecek halde denetimli bir halde yükselmesini sağlıyor. Suyun fazla gelmesi halinde dipsavaklar açılarak fazla su tahliye ediliyor.

Dipsavaklar, barajdaki su düzeyi belirli kotlara geldiğinde denetim beklemesi sırasında su düzeyini sabit tutmak için gelen suyun tahliyesini ve büyük bir taşkın anında dolusavaklardan su tahliyesi kâfi olmadığı vakit açılarak barajın emniyeti için su tahliyesi vazifelerini gerçekleştiriyor.

Yusufeli Barajı ve HES Denetimli Su Tutma Programının uygulanabilmesi için her biri 140 m³/s kapasiteli dört taban savak bulunuyor.

Yusufeli Barajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 22 Kasım’da katıldığı merasimle su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı, 275 metrelik yüksekliği ile ülkemizin en yüksek barajı, çift eğrilikli beton kemer barajlar kategorisinde ise Dünyanın beşinci en yüksek barajı unvanını sahip.

Tesisin şurası gücü 558 MW olup, yıllık ortalama güç üretimi 1 milyar 888 milyon kilowatsaattir. Dev tesisin üreteceği güç ile iktisada yıllık 5 milyar TL katma paha temin edeceği hesaplanıyor.

Yusufeli Barajı ve HES’in devreye alınmasıyla birlikte Türkiye’nin hidroelektrik güç üretim kapasitesi yüzde 2 oranında artacak. Böylelikle 2,5 milyon kişinin güç gereksinimi karşılanabilecek. Yusufeli Barajı Çoruh Nehri’nin getireceği rusubatı kıymetli ölçüde tutarak öteki barajların ömrünün uzamasına vesile olacak ve Çoruh Nehri’nde oluşabilecek taşkın riskini azaltacak. Ayrıyeten mansabında bulunan Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı barajlarının üretim kapasitelerini artıracak.

Bakan Kirişci’den toplumsal medya paylaşımı

Konuyla ilgili toplumsal medya hesabından paylaşım yapan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci,

“Mühendislerimizin şaheseri Yusufeli Barajı’nda birinci su tahliyesi gerçekleşti. Dipsavaklarımızın testleri muvaffakiyetle sonuçlandı. Su düzeyi 63 metreye, biriken su ölçüsü 49 milyon metreküpe ulaşan Yusufeli Barajı ve HES, Türkiye Yüzyılı’na güç katacak.” tabirlerine yer verdi.

Hibya Haber Ajansı

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.