Ağır okul çantaları bel, omuz ve ellerde ağrıya neden olabiliyor

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Gökhan Meriç, okul periyodunda çocukların çanta ağırlığının …

Yayınlama: 03.11.2022
0
A+
A-

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Gökhan Meriç, okul periyodunda çocukların çanta ağırlığının omurgada çeşitli rahatsızlıklara neden olabileceği hakkında ihtarlarda bulundu.

Çocuğun beden yükünün yüzde 10-15’inden daha ağır olan bir okul çantası taşımasının bel, omuz ve ellerde ağrıya yol açtığının araştırmalarla da gösterildiğini belirten Prof. Dr. Gökhan Meriç mevzuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Yani 30 kg bir çocuğun taşıması gereken azamî çanta tartısı 5.5 kiloyu geçmemelidir. Ağır çanta kullanmaya bağlı olarak çocuklar bu yükleri dengeleyebilmek için öne hakikat eğiliyor ve bu durum sırtta kifoza ve bel bölgesinde de lordoz dediğimiz deformitelere neden olabiliyor. Tekrar ağır çantanın yaptığı baskıya bağlı omuzlarda ağrı ve askılarının sıkıştırmasına bağlı ellerde uyuşma görülebilir.  Okul çantaların ağır olması sırt, boyun ve omuzda ağrıya, kronik yorgunluğa ve kas spazmlarına neden olabilir. Bu durumda çocuğun okula gitmek için isteksizliğe ve kronik ağrı çekmesine yol açabiliyor.”

Çocuklarda okul çantası seçiminde marka ve halden çok fonksiyonel ve hafif olanları tercih etmek gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Gökhan Meriç, ülkü okul çantasının nasıl olması gerektiğini şöyle anlattı: 

“Sırt çantası, çantanın toplam tartısına katkıda bulunmayacak formda olabildiğince hafif materyalden yapılmalı ve kayışları kalın olmalı, kalın kısım omuza denk gelecek halde ayarlanabilmeli. Böylelikle omuza yüklenme desteklenir. Sırt çantasının bittiği yükseklik çocuğun belinin 10 cm altından geçmemeli. Çantasının kayışları eşit aralıklarla yerleşmeli ve iki omuzda eşit düzeyde olmalı. Çoklukla aileler çocukların ağır çanta taşımaması için tekerlekli çantalar tercih edebilmektedir lakin tekerlekli bir okul çantaları, tekerleği ve sapı olmayandan daha ağırdır. Çocuğun rastgele bir nedenle merdiven çıkması yahut çantasını taşıması gerekmiyorsa, tekerlekli okul çantaları âlâ seçim olabilir. Şayet çocuğun birkaç kat çıkması gereken bir durum kelam konusu ile o vakit ekstra bir yük oluşturacağı için bu durumlarda tekerlekli bir çanta tercih edilmemeli.”

Okul çantalarını kullanırken çocukların yaptığı bir yanlışın da tek omuzla çantayı taşımak olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Meriç, “Çantanın tek omuzsa taşınması yüklenmenin bu bölgede daha fazla olmasına ve  taşındığı tarafta daha fazla zorlanmaya neden olabilir. Bunu önlemek için çantaların her iki omuz askısı takılarak taşınması sağlanmalı. Çocuklar çantayı taşırken öne yahut geriye gerçek eğilmeden çanta sırta olabildiğince yakın olmalı ve sırt düzgünlüğü korunmalı.

Kitapları günlük olarak düzenlemek, o gün kullanılmayacak kitapların çıkarılmasına ve çanta tartısının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıyeten ağır kitaplar çantanın sırta yakın kısmına yerleştirilerek tartının bedene yakın taşınması sağlanabilir. Bu tedbirlere karşın devam eden çocuklarda görülen uzun vadeli omuz sırt ve bel ağrısında kesinlikle bir uzmana danışılmalıdır” biçiminde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.