Kasım ayında DDoS saldırıları yüzde 109 artıyor

Online alışverişlerin en ağır yaşandığı periyot olan kasım ayında tüketicilerin siber güvenliğini tehdit eden pek çok faktör bulunuyor. Efsane …

Yayınlama: 24.11.2022
0
A+
A-

Online alışverişlerin en ağır yaşandığı periyot olan kasım ayında tüketicilerin siber güvenliğini tehdit eden pek çok faktör bulunuyor. Efsane Cuma indirimleriyle başlayan ve Siber Pazartesi kampanyalarıyla devam eden süreçte DDoS ataklarının %109 artacağını öngören Komtera Teknoloji Satış Yöneticisi Gürsel Tipsin, DDoS hücumları karşısında kâfi müdafaaya sahip olmanın büyük değer taşıdığını vurguluyor.

Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırısı, teknolojik aygıtları yahut ağları kullanıcılar için kullanılamaz hale getirmeyi amaçlayan bir siber taarruz çeşidi olarak tanımlanıyor. DDoS atakları, güvenliği ihlal edilen bir yahut birden fazla sistemi kullanabiliyor. Kasım ayında Efsane Cuma indirimleriyle başlayan ve Siber Pazartesi kampanyalarıyla devam edecek olan süreçte bilhassa e-ticaret sağlayıcılarına yönelik DDoS hücumlarının %109’un üzerinde bir artış göstereceğinin altını çizen Komtera Teknoloji Satış Yöneticisi Gürsel Tipsin, DDoS akınları karşısında kâfi müdafaaya sahip olmayan e-ticaret sitelerinin ve perakendecilerin büyük finansal kayıplara ek olarak prestij kaybı da yaşayacaklarını vurgularken bu çeşit taarruzlar karşısında kurumların alabileceği en tesirli 4 güvenlik tedbirini paylaşıyor.

Etkili Güvenlik Tedbirleri Alamayan Kurumlar Ziyan Görüyor!

E-ticaret sağlayıcıları ve perakendecileri gaye alan siber ataklar, kuruluşlar için yıkıcı sonuçlar doğuruyor. Özel indirim günleri nedeniyle online alışverişlerin en ağır yaşandığını devir olan kasım ayında DDoS akınlarının artacağını aktaran Gürsel Tipsin, kurumların büyük mağduriyetler yaşamaması ismine almaları gereken tedbirleri 4 unsurda sıralıyor.

1. Kâfi bant genişliğine sahip olduğunuzdan emin olun. DDoS akınlarıyla çabanın ön şartı kâfi bant genişliğine sahip olmaktan geçiyor. Kâfi bant genişliğine sahip olmak şirketlerin altyapılarını daha dirençli hale getirdiği için şirketleri tam manasıyla DDoS ataklarını önlemese de akın etabında hackerların aşması gereken yolu uzatmış oluyor.

2. Yedekli altyapılar oluşturun. E-ticaret sitelerinin ve perakendecilerin risk altında olduğu kasım ayında hackerların sunuculara başarılı bir biçimde girmesini zorlaştırmak ve ortalarındaki trafiği engellemek için altyapının uygun bir yük dengeleme sistemiyle birden fazla data merkezine dağıtılmış olduğundan emin olmak gerekiyor. Bu bağlamda DDoS atakları karşısında yedekli altyapılar oluşturmak hücumları tedbire noktasında tesirli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

3. Ağ donanımlarınızı yapılandırın. DDoS ataklarının başarılı olmasını önlemek için kolay donanım yapılandırmaları yapmak gerekiyor. O denli ki, güvenlik duvarına yahut yönlendiriciye gelen ICMP paketlerini bırakacak yahut ağın dışından DNS geri dönüşlerini engelleyecek biçimde oluşturmak, muhakkak DNS ve ping tabanlı hacimsel hücumları önlüyor.

4. Saldırlar karşısında tesirli aygıtlara sahip olun. DDoS hücumlarını etkisiz hale getirebilmek ismine gelişmekte olan ağ ve uygulama tehditlerine karşı hizmetleri teminat altına alabilen gerçek vakitli bir DDoS savunma ve akın müdafaa aygıtlarına sahip olmak büyük kıymet taşıyor. DDoS savunma ve akın muhafaza aygıtları, yüksek hacimli ve kısa müddetli tehditlere karşı mitigation’ı başlatıyor. Bu sayede pak trafiği süratlice sağlam kaynaklara iletebiliyor.

Hibya Haber Ajansı

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.