reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Adalet Bakanı Tunç: “Bizim tek kriterimiz liyakattir”

DEREN KOCAMANOĞLU-04.01.2024-HİBYA- Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul’da gündeme ilişkin açıklama yaptı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Adalet Bakanı Tunç: “Bizim tek kriterimiz liyakattir”
reklam

Bakan Tunç’un konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Medeni hukuk, çok geniş bir alan, bütün hukuk dallarını ilgilendiren genel hükümleri var. Dolayısıyla Medeni Kanun ile ilgili uzun süredir böyle bir çalışma yapılmamıştı. Tüm üniversitelerimizden hocalarımızı davet ettik.

Bakan yardımcımızla ilgili basına da intikal eden hususları biz de gördük. Tek kriterimiz vardır, o da liyakat. Milletvekillerimize, bakan yardımcılarımıza, bakanlarımıza toplumun değişik kesimlerinden talepler gelir. İktidardan da muhalefet milletvekillerinden de gelir. Dolayısıyla bunların değerlendirmesini yapacak olan elbette ki komisyonlardır. Bu komisyonların özellikle Adalet Bakanlığımızda liyakati esas alırız. Tek derdimiz, o işi en düzgün yapacak kişilerdir. Bizim tek kriterimiz liyakattir.  

Can Atalay konusu

Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra Yargıtay’ın vermiş olduğu bir karar söz konusu oldu. Yargıtay, bu konuda Anayasa’nın milletvekili dokunulmazlığını düzenleyen 83’üncü ve 14’üncü maddesinin Anayasa Mahkemesi kararıyla uygulanamaz hale getirdiği yönünde bir karar verdi. 83’üncü maddede seçimden önce seçimden önce soruşturmasına başlanmış olmak kaydıyla Anayasal düzene ilişkin suçlar, dokunulmazlık kapsamı dışında. Burada Yargıtayımızın görüşü bu. Anayasa Mahkememiz ise dokunulmazlıktan yararlanabileceği yönünde bir görüş belirterek orada iki yüksek mahkememiz arasında bir görüş farkı ortaya çıktı. Dolayısıyla son verilen karara, Yargıtay’ın vermiş olduğu karar.

İsrail dış istihbaratının özellikle ülkemizde gerek askeri gerek siyasal casusluk faaliyetlerine ilişkin soruşturmalar yeni değil. Daha önceki yıllarda da bu tür soruşturmalar ve davalar açılmıştı. Son soruşturma şu anda gündemde. Bu kapsamda da 34 gözaltı var. Gözaltı süresi içerisinde ifadeler alınıyor. 12 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.  Son yapılan soruşturmayla beraber hakkında işlem yapılan kişi sayısı 100’ü geçmiş durumdadır. “

Hibya Haber Ajansı

reklam
betnis giriş
betnis
yakabet giriş