TCR Italya Şampiyonası’nda Seda Kaçan ilk 3’te tamamladı

TCR Italya Şampiyonası’nda Seda Kaçan Türkiye’yi yurt dışında pistlerde temsil eden ilk kadın pilot olmakla kalmayıp çıktığı 2 yarışı da ilk 3’e girerek tamamladı.

Yayınlama: 06.11.2023
0
A+
A-

İtalya’da otomobil yarışının zirvesi olarak kabul edilen TCR Italya Şampiyonası, Cumhuriyet’in 100.yılı ile aynı zamanda, 28-29 Ekim tarihlerinde İtalya’nın ünlü Formula 1 pisti Imola’da gerçekleşti. Yarışta 33 pilot arasındaki tek kadın pilot olan Seda Kaçan, Türkiye’yi yurt dışında pistlerde temsil eden ilk kadın pilot olmakla kalmayıp çıktığı 2 yarışı da ilk 3’e girerek tamamladı. Seda, ilkleri başaran Cumhuriyet kadınlarının fotoğraflarının yer aldığı 100. yıl özel kaskı ile yarışarak, Türkiye Cumhuriyetinde öncü kadınların önemini vurguladı.

Seda Kaçan Türkiye’nin sevilen markaları Doritos, Pepsi ve SIXT Rent A Car’ın sponsorluğunda başarılı yolculuğuna devam ediyor. Her fırsatta “Siz yeterince isterseniz, önünüzde hiçbir engel duramaz!” mesajını veren Seda Kaçan, kendi hikayesini de şöyle özetledi:

“Genç kadınların yüzde 62’si hayallerinin önünde engeller olduğuna inanıyor. Üzücü olan bir gerçek var ki bu engellerin bazıları gerçek, bazıları ise oluşmuş kalıplar. Ve bu kalıpları yıkmak bizim elimizde! Ben yarış pilotu olma hayalimden bahsettiğimde herkes neden olamayacağımı anlattı. Hiç kimseyi dinlemedim, pes etmedim ve cevabımı ülkemiz adına aldığım kupalarımla verdim.” 

Spora 2021 yılında karting ile başlayan ve elde ettiği başarılar sonucunda Bitci Racing Team AMS’ye davet edilen Seda Kaçan, 2022 yılında otomobil ile yarışmaya başladı ve Türkiye Pist Şampiyonasında 30 yıl aradan sonra yarışan ilk kadın pilot olmanın gururunu yaşıyor. Bu gururu aldığı podyum dereceleriyle herkese yaşatan sporcu, başarılı bir sezonun ardından 2023 yılında Türkiye Pist Şampiyonasında yarışmaya devam ederek Körfez ve İzmir pistlerinde güçlü rakiplerine rağmen kazandığı yarışlarla, Türkiye Pist Şampiyonası’nda yarış kazanan ilk kadın pilot olarak Türk otomobil sporları tarihine adını yazdırmayı başardı.

Hibya Haber Ajansı

REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.