“Engelsiz Filmler Festivali” Eskişehirli sinemaseverler ile buluştu

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği “Engelsiz Filmler Festivali” 4-5 Kasım tarihlerinde Eskişehirli sinemaseverler ile buluştu.

Yayınlama: 06.11.2023
0
A+
A-

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Cinema Pink Kanatlı AVM’de gerçekleştirilen ve “Bir Arada Film İzlemek Mümkün” diyerek sinemaseverleri tam erişilebilir formatta bir araya getiren “Engelsiz Filmler Festivali” büyük beğeni kazandı.

Festival görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için ayrıntılı alt yazı, ortopedik engelliler için erişilebilir salonlarda, otizm spectrum bozukluğu yaşayan çocuklar ve gençler için özel gösterimle sanatın birleştirici gücünü ortaya koydu.

Sinemaseverlerin yoğun ilgisiyle 8 gösterim yapılan festivaldeki film seçkisi, izleyicilerden tam not aldı. Batı Avrupa ülkelerinin arşivlerinde bulunan Cumhuriyet döneminde İstanbul, İzmir görüntülerinden oluşan “Cumhuriyete Doğru” filmi gösterimine ise Hollanda Büyükelçiliği Basın ve Kültürel İşler Ateşeşesi David Nanes ve eşi de katıldı. Filmin yoğun talep görmesi sebebiyle ikinci kez gösterim yapıldı.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan Kim Mihri filminin gösteriminin ardından yönetmen Berna Gençalp’in katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi. Filmi izleyenlerin sorularını yanıtlayan Berna Gençalp’in söyleşisini işaret dili tercümanı Ayşe Gülden Petek çevirdi.

Hibya Haber Ajansı

MOBİL REKLAM ALANI
Leave a Comment

Comments - 0 Comment

No comments yet.